Умни камери ловят средна скорост на колите
Видеонаблюдение
12.12.2011
Камери, които сами изчисляват средната скорост на автомобилите, ще бъдат монтирани по магистралите, съобщи в понеделник вътрешният министър Цветан Цветанов.
"Камерите засега са две и до дни ще заработят пробно в участък на магистрала "Люлин", потвърди комисар Алекси Стратиев, зам.-шеф на "Охранителна полиция".
Такива камери се слагат за първи път в България. Пускат се експериментално и засега заснетите няма да бъдат глобявани.
Камери, които засичат средната скорост на автомобил, преминал през даден участък, ще бъдат монтирани догодина по българските пътища. Това съобщи в понеделник вътрешният министър Цветан Цветанов.
“Засега камерите са две и до дни ще бъдат монтирани експериментално на магистрала “Люлин”, потвърди новината пред “Труд” комисар Алекси Стратитев, зам.-директор на “Охранителна полиция” (виж интервю с него на стр. 14-15). Той уточни, че по данните от тези камери няма да бъдат налагани глоби, тъй като след експерименталния период устройствата трябва да получат сертификати от Института по метрология. Любопитно е, че пробите ще се правят точно на магистрала “Люлин”, наричана след откриването й на шега “ускорител за елементарни частици”.
Системата от камери за определяне на средната скорост се прилага вече в доста европейски страни, но в България ще бъде използвана за първи път по магистрали и еднопосочни пътища, каза Стратиев. Двете устройства се монтират на точно определено разстояние едно от друго. Първата камера снима поред всеки от преминаващите автомобили в определен час, минута и секунда и изпраща информацията към втората. Когато автомобилът попадне в обектива на втората камера компютър изчислява с каква скорост е била измината фиксираната отсечка. Това става за части от секундата, по формулата, която се учи в 4-ти клас (виж схемата). Ако разрешената скорост е 80 км/ч, а автомобилът премине със 100 км/ч по изображенията от двете устройства, поставени в началото и края на участъка, се изготвя електронен фиш (б. а. - в случая за 20 лв.).
Двете камери се поставят на отстояние от няколкостотин метра до няколко километра. В отсечката помежду им не трябва да има паркинг, бинзиностанция или ханче. В чужбина по този метод се снимат колите при минаване по мостове и през тунели. А и цената има значение - две камери са 10-15 пъти по-евтини от един снимащ стационарен радар, изчисляват експертите.
В началото на 2012 г. КАТ ще монтира край София и други 2 камери, които ще следят за застраховка “Гражданска отговорност”. Номерът на всеки преминаващ автомобил ще бъде сниман и сравняван на секундата с базата данни за застраховките. Ако няма полица, собственикът на автомобила ще отнася солена глоба по Кодекса за застраховането - от 400 до 600 лв.
Цветан ГЕМИШЕВ
Борисов: Със 140 км/ч по магистралата е нормално
140 км/ч е една абсолютно нормална за магистрала скорост, заяви премиерът Бойко Борисов в понеделник.
Той подкрепя промените в закона за пътищата според които, разрешената максимална скорост за движение по магистрала ще се увеличи с 10 км/ч, а движението по скоростни пътища ще може да става с до 110 км/ч.
“Нека да си кажем истината, кой кара на магистралата със 120 км/ч? Новите автомобили не могат да отидат на 5-а или 6-а скорост на тази магистрала”, смята Борисов. Според него новите автомобили работели по-икономично при 140 км/ч. Който искал, можел да си кара със 110-120-130 км/ч. Премиерът обясни, че просто се вдига горният праг, за да не бъдат санкционирани хората. Той поиска от журналистите, разговарящи с него след откриването на детска градина в Ботевград, да се съгласят, “че като тръгнеш по “Тракия” към морето, вече към Стара Загора ще искаш да караш по-бързо. Свикваш със скоростта, всеки, който е карал автомобил, знае”.
Източник и снимка http://www.trud.bg
|