София е предпоследна в зеления индекс на европейските градове
Силови инсталации
11.11.2010
София е на предпоследно място в т. нар. "Зелен индекс на европейските градове", изготвен по поръчка на компанията Siemens. След българската столица е единствено Киев. За да се промени това, Siemens предлага различни технологични решения, които да подобрят екологичната среда и качеството на живот. Освен това, компанията създава и фирмени детски градини за деца на своите служители.
Изследването е правено в 30 водещи европейски града, като са разгледани конкретни области като емисии на въглероден двуокис, сгради, транспорт, качество на въздуха, отпадъци. Взети са данни, които са публично достъпни и не са подадени от съответните градски управи. Негативната част е, че данните често са стари, което може да се тълкува и като една от причините София да е на 29 място, от възможни 30.
Столицата дава и добри показатели - в категориите сгради и транспорт, например. А най-ниската оценка е в областта на водите - течовете във водопреносната мрежа са три пъти повече от нормата за Европа.
"Като ръководител за България на компанията, която предлага най-добрите зелени решения в областта на градската инфраструктура, се надявам, че Siemens ще бъде част от зеленото бъдеще на столицата ни", заяви управителят на фирмата в България инж. Боряна Манолова.
Възобновяемите енергийни източници са едно от зелените решения за жизнената среда, как Siemens съдейства за това?
Simens има много иновации в тази област. Тези източници често имат технологии, които звучат като фантастика, но тази фантастика скоро ще бъде част от ежедневието ни. Една от интересните ни технологии е за пренос на високо напрежение на големи разстояния с ниски загуби. Предвижда се изграждането на гигантско съоръжение за соларна енергия в Сахара, благодарение на което до 2050 г. ще се произвежда 50% от енергията, необходима за Европа. Тази технология позволява да сме най-големият доставчик на офшорни ветрови паркове. Голямо значение има и електрическата мобилност, това е приоритетна за Simens тема. Разглеждаме електрическите превозни средства като средство за пренос и съхраняване на енергия. Те, заедно с т.нар. "умни сгради", ще бъдат част от нова енергийна мрежа, тъй като възобновяемите енергийни източници произвеждат свръхенергия, а тя трябва да бъде съхранена по някакъв начин и да се ползва при необходимост. Други ключови технологии са производство на конвенционална енергия, газовите турбини. Ние сме водещи производители и доставчици в тази област. Тези решения са и за българския пазар.
източник: http://dariknews.bg
|